Bestående av:
I porslin:
11 fat, Rosenthal, med motiv av frukter inom förgylld bräm, diameter 21 cm.
I flintgods:
12 gallerfat samt gallerskål, Rörstrand, dekor i starkeldsblått, med motiv av snäcka. Diameter 21,5 cm, längd på skål 18 cm.
En kanna, höjd 26 cm.
Två stora fat, med dekor i underglasyrblått, Villeroy & Boch, av japaniserade dekor av blommor. Diameter 32,5 cm, (en med sprickor).
Slitage, krackelyr, mistor. Fåtal med sprickor och nagg.