SEKRETÄR, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Ek. Snedklaff med bakomliggande fack- och lådinredning. Större låda. Svängda ben. Förgyllda, gustaviansk beslag. Bredd 82, djup 52, höjd 106 cm.
Torrsprickor. Repor. Märken. Renoverad. Kompletterad. Del av stöd för skrivskiva saknas. Senare gångjärn. Nyckel saknas.
Släkten Ribbing, Nynäs Säteri.
Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråer med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.