SERVIS, 132 delar, flintgods, "Chinese Rose", Copeland Spode, England, 1930-tal.

16 flata tallrikar, diameter 26 cm
21 flata tallrikar, 23 cm
5 tallrikar, 22 x 22 cm
8 förrättstallrikar, 19-20 cm
15 assietter, 16 cm
5 djupa tallrikar med brätte, 23 cm
9 djupa tallrikar, 19 cm
15 buljongskålar med fat, diameter 12/19 cm
12 halvmåneformade sidofat, längd 21 cm
2 såsslevar, längd 16 cm
5 serveringsskålar med lock, 23 x 23 cm
2 serveringsskålar med lock, längd 18 cm
4 små, kvadratiska skålar, 12 x 11 cm
karott med lock, 33 x 21 cm
te- och kaffekanna, höjd 15 resp. 19 cm
3 gräddsnäckor, höjd 8 - 10 cm
7 serveringsfat, längd 26 - 42 cm.

Slitage. Enstaka nagg.

Utropspris
500 EUR