Mahogny, mahognyfaner, foten av mahognybonat lövträ. Rektangulär skiva med genombruten gallerkant och avfasade hörn. I sargen låda med inredning. Tredelad balusterfot. Signerat i lådbottnen "IEB". Längd 48, bredd 33, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.