KURT ØSTERVIG, matbord, "Kvadrat bordet", 1900-talets andra hälft.
Ben av ek. Skiva fanerad teak och ek. Utfällbar skiva. Längd 100-200, bredd 100, höjd ca 72,5 cm.
Slitage. Repor. Märken.