Förgylld brons, rik genombruten dekor av blommor och blad, vit emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 44 cm Nyckel finns.
Saknar glas Åldersrelaterat slitage. Urtavla med patina. Repor. Sprickor Ej genomgången. Ej funktionstestad. Senare bronsering.