Målad aluminium, genombruten rygg med dekor av ormbunke. Sits av målade träribbor. Märkt Riab 0491-22400 Ruda. Sitthöjd 41. Bredd 141. Djup 56. Höjd 88 cm.
Slitage. Rostangrepp. Färgbortfall. SMärre skador på ribbor.