VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, olja på duk, signerad och daterad 1921.
"Ilta Vesijärvellä" (Kväll på sjön Vesijärvi). 38,5 x 57,5 cm.
Ställvis smärre krackelyr. Enstaka små fläckar.