Mörkblå botten med tätt polykromt blommönster, medaljong och hörnornament. Vinröd huvudbård med palmett-, blom- och bladmönster.
Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, ställvis skadade fransar.