Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor i Europeiserande dekor.
Bestående av:
Två kannor med lock.
Fem koppar (skador, lagningar, sprickor, nagg).
En kopp med lock (lock med skador).
En tedosa med lock.
Tre fat (två med sprickor, en med lagningar).
En bricka.
Diameter på fat 9,5-10,5 cm. Längd på kanna 8-14,5 cm.
Slitage, missfärgningar, nagg. Flera med sprickor och lagningar.