En möbelgrupp i furu i fyra delar bestående av soffa, fåtölj, bord samt sidobord med tidningshylla. Fåtölj och soffa med spjälad rygg. Plymåer med knappar och klädsel i lin. Soffa längd 150, sitthöjd 36 cm. Tidningsbord 70 x 33, höjd 58 cm, soffbord med konturerad skiva, diameter 85, höjd 58 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fläckar. Soffan med en lagad spjäla.