Delvis turkos glasmassa med dekor av luftbubblor. Bestående av:
1 skål, diameter 27,5, höjd 7 cm
1 tillbringare, höjd 21 cm
8 glas, höjd 14 cm
12 glas, höjd 10 cm.
Slitage. Repor. 2 större glas med mynningsnagg.
Mindre glas i något varierande utförande.
Ett objekt med skador medföljer, diameter 13, höjd 4,5 cm.