Dekor i underglasyrblått, från Qianlongs period, Qingdynastin, med motiv av flodlandskap. Längd 36/40,5 cm på stekfat. Längd på terrin 32 cm.
Ett stekfat med ojämn glasyr. Terrinhänklar samt knopp ommålade. Terrinens glasyr ojämn. Slitage, smärre glasyrnagg, mistor.