SKRIVBORD, nyrenässans, C.O. Petersson, Virserum, sent 1800-tal.
Skrivbord i ek med rik, skuren dekor av bland annat palmetter. Tredelat. Tre lådor och två hurtsar med hyll- respekrive lådinredning. På kulfötter. Etikettmärkt C.O. Petersson, Wirserum. Längd 150, bredd 76, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage och repor. Fläckar och spricka på skivan.