Konst Fotografi
1157428
Gisèle Freund
(1908-2000)

GISÈLE FREUND, fotografi signerat och stämplat, porträtt av Colette.

Colette (1873 - 1954), 1938-39. Färgfotografi framtaget till portfolion ”Au pays des visages” publicerad i Washington DC 1977 av Edition Lunn Gallery/Graphics International Ltd. 10 Numrerad 8/30. Upplaga 30 + 6 AP/PP.
Varje fotografi är signerat och copyrightstämplat och numrerat samt monterat med passepartout.
Dye transfer print, bildyta 30,2 x 20,5 cm. Bladstorlek 46 x 35,5 cm.

Fläck eller missfärgat område i hennes ansikte. I övrigt är bilden i utmärkt kondition.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L28
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
8 000 SEK