GISÈLE FREUND, fotografi signerat och stämplat, porträtt av Adrienne Monnier.
Adrienne Monnier (1892 - 1955), 1938-39. Färgfotografi framtaget till portfolion ”Au pays des visages” publicerad i Washington DC 1977 av Edition Lunn Gallery/Graphics International Ltd. 10 Numrerad 8/30. Upplaga 30 + 6 AP/PP.
Varje fotografi är signerat och copyrightstämplat och numrerat samt monterat med passepartout.
Dye transfer print, bildyta 30 x 20 cm. Bladstorlek 46 x 35,5 cm.
Obetydligt ytslitage.
Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itineraires” , 1991, avbildad.