1800-talets första hälft. Urtavlan märkt Bassot, Rue S. Honore No 252. Brännförgylld. Rektangulär sockel med kvadratiskt urhus flankerat av gudinna ur romerska mytologin och attribut av blomstergirlander. Krön av blomsterkorg. H 36.
Lagningar, skador, slitage.