FOLKE BENSOW, trädgårdssoffa, Näfveqvarns Bruk, 1900-talets andra hälft.
Målad av aluminium. Träribbor i rygg och sits. Sitthöjd ca 44 cm. Längd 130 cm.
Senare målning. Slitage.