KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, två stycken, ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft.
"Lilla Adam" och "Lilla Eva". Brickmärkta. Ben av bok. Klädda med textil. Sitthöjd 38. Bredd 66-72. Djup 66. Höjd 74-81 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken.