Rödmålat, bakstycket svartmålat. Hyllinredning bakom två dörrpar. Bredd 105,5 cm, höjd 175,5 cm, djup 45 cm.
Åldersrelaterat slitage och skador, delvis senare gångjärn och lås. Lagningar. Maskstungen. Färgbortfall. Delvis senare målning. Nyckel saknas.