MATTA, antik Mahal, ca 429,5 x 311,5 cm.

Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, palmett- och blomslingor. Bred grön huvudbård med stor palmett-, blom- och arabeskranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, skador. Sidorna med trampveck och smärre skador, ett skadat hörn.

Utropspris
18 000 SEK