Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, palmett- och blomslingor. Bred grön huvudbård med stor palmett-, blom- och arabeskranka.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, skador. Sidorna med trampveck och smärre skador, ett skadat hörn.