Bord med uppsats fanerat med mahogny med flera träslag. Intarsiadekor. Sargen med låda. Beslag av mässing. Bredd 55, djup 45, höjd 123 cm.
Smärre skador, uppsatsen något lös. Två lösa fothylsor medföljer. Nyckel saknas.
Enligt uppgift Skånelaholms slott, Sigtuna, Uppland.