BORD MED UPPSATS, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Bord med uppsats fanerat med mahogny med flera träslag. Intarsiadekor. Sargen med låda. Beslag av mässing. Bredd 55, djup 45, höjd 123 cm.

Smärre skador, uppsatsen något lös. Två lösa fothylsor medföljer. Nyckel saknas.

Proveniens

Enligt uppgift Skånelaholms slott, Sigtuna, Uppland.

Utropspris
3 000 SEK