Benvit botten med polykroma medaljonger samt tätt mönster av palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med stora blomstermedaljonger och blommande grenar. Kork ull.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, stora fläckar varav några ruttna, malskador, obetydliga lagningar. Sidorna med trampveck och skador.