FRITZ VON DARDEL, kritteckning, signerad och daterad 1852.
"Tableau de famillie à Ofvids-Closter en Suede". I. 20 x 26 cm.
Ej examinerad ur ram, gulnad.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.