TOILETTSETS DOSOR, 6 st, silver och glas, S:t Petersburg, 1800-tal. Två stämplade Carl Gustav Ekqvist (1830-1868).
Slipat glas med silverlock graverade med krönta monogram/ initialer. Dosor i olika storlekar, två olika modeller. De rektanguläras längd 9,5-10,5 cm, re rundas diameter 5-6,5 cm.
En glasdosa märkbart defekt. Åldersrelaterat slitage, enstaka nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.