1163085
BORDSKLOCKA, Brunfaut, Frankrike och Josefh Leja Stockholm.

Bemålad, bronserad samt förgylld metall. Den emaljerade urtavlan märkt Josefh Leja, Stockholm, urverket numrerat 1664. Urhuset med kröndekor av man med fisk och fiskenät. På förgylld träsockel. Totalhöjd 48 cm, bredd 46 cm. Nyckel finns.

Kröndekor medföljer löst, hål överst i urhuset. Skador. Ej funktionstestad.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
200
2 127
225
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (2 bud)
16 jun 14:39
200 EUR
11 jun 9:57
75 EUR