Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

LJUSSTAKAR, två stycken, Barock, Sverige, 1600-talets andra hälft. En daterad 1676.

Mässing. En droppbricka märkt "MAAS RID 1676". Höjd 24 cm vardera.

Smärre skador, lagningar och kompletteringar. Senare ljusmanschetter (proppar), samt en ljusbricka senare.

Liknande modeller har tillverkats vid Skultuna Bruk.

Utropspris
8 000 SEK