1163494
Royal Copenhagen
Royal copenhagen, mat  och kaffeservis, 83 delar, porslin, "musselmalet", danmark

ROYAL COPENHAGEN, mat- och kaffeservis, 83 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Bestående av:
14 mattallrikar, 571, diameter 25,5 cm (5 med nagg, en av andrasortering, 2 av andra sortering samt nagg).
12 förrättstallrikar, 572, diameter 22,5 cm (8 med nagg).
5 sopptallrikar, nr 565, diameter 24,5 cm (alla med nagg).
12 skålfat, 566, diameter 21 cm (7 med nagg, en med nagg och spricka).
6 fat, 573, diameter 19 cm (4 med nagg, 1 med nagg och sprickor).
8 assietter, 574, diameter 17 cm (en med nagg, 2 med nagg och spricka).
1 udda fat, 175, diameter 22,5 cm (nagg).
2 serveringsbrickor, 269 samt 176, längd 23,5-25 cm.
1 serveringsfat, 666, längd 31,5 cm.
2 serveringsskålar, 512 samt 623, diameter 21-24 cm (623 med nagg och sprickor).
2 såsbåtar, 587, längd 24 cm (1 med nagg, liten bit saknas).
3 ovala serveringsfat, 532, 533, 534, längd 30-41 cm.(534 av andra sortering).
Praktterrin med lock och fat, diameter på fat 38 cm (fat med nagg, lock med smärre bränningsspricka).
10 koppar med 13 fat, 719, diameter på fat 12,5 cm (två fat med nagg, en kopp med sprickor, två koppar med nagg).
1 sockerskål med lock, 691, längd 13 cm.
1 kanna med lock, 519, höjd 24 cm.
1 gräddkanna, 521.
1 kryddkvarn, 467.

Slitage, mistor, repor på fåtal. Sprickor på fåtal. Nagg på flera. Sex Bing & Gröndahl sopptallrikar ingår.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
8 000
747
827
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
9
26 jul 17:28
8 000 SEK
9
26 jul 17:27
7 500 SEK
8
25 jul 1:54
5 700 SEK
24 jul 20:39
5 500 SEK
23 jul 12:20
5 000 SEK