Militaria Vapen
1163565
SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, m/1850, kontrollstämplad 1852, Husqvarna Gevärsfaktori.

En så kallad flankörpistol. Mässingsskod träkolv med räfflat grepp. Märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt 1852 vid låsblecket. Längd 48 cm.

Repor. Slitage.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Slutpris
4 100
385
434
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
18 jun 18:23
4 100 SEK
18 jun 18:23
3 900 SEK
16 jun 13:49
3 800 SEK
16 jun 13:49
3 600 SEK
14 jun 21:30
3 400 SEK