SALONGSBORD, 2 st,varav ett sengustavianskt, 1800-talets första hälft, det andra en senare kopia.

Fanerade med mahogny. Gallerkant och beslag av mässing. I sargen låda. Längd 73, bredd 57, höjd 72 resp 73 cm.

En mässingsoval på benanfang saknas. Torkskrickor, fanerlagningar, slitage, fläckar, märken.

Utropspris
8 000 SEK