SERVINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, efter Europeisk silverform, med motiv av blommor, granatäpplen och lotusblommor. Längd 42,5 cm.

Slitage, mistor, nagg, glasyrnagg, obefintligm glasyrspricka.

Utropspris
4 000 SEK