JACOB ÄNGMAN, besticksuppsättning, 122 delar, silver, "Rosenholm". GAB, Stockholm, 1900-talets andra hälft.
24 matskedar, 982 gram.
12 kaffeskedar, 176 gram.
13 mindre gafflar 324 gram.
24 matgafflar, 932 gram.
24 matknivar med rostfria blad, 1520 gram.
12 mindre knivar med rostfria blad, 510 gram.
12 skedar, 334 gram.
1 såsslev, 50 gram.
Totalvikt 4828 gram. Vikt utan kniv 2798 gram.
Slitage. Fåtal med gravyr.