JÖNS PILO, olja på duk, signerad a tergo.
"Olof Hjelm" (1698-1750. Duk 76 x 58 cm.
Lagningar, färgbortfall.
Tidigare i samlingarna på Björnsnäs, Östergötland.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 383. (SPA 1922:1765)