BERTIL VALLIEN, fat, glas, Kosta Boda Unique, signerad samt daterad -91.
Underfång med blästrad dekor av surrealistiska motiver bestående av figurer, trappor, nyckel m.m i svart, violett och grönt. Märkt med KOSTA BODA UNIQUE, 8024-891 B.Vallien. Diameter 25,5 cm.
Smärre slitage.