LARS JANSSON, muminfigurer, två stycken, 1970-tal.
Gipsmaterial. Ej glaserade.
Muminmamman, 93 mm hög, vikt 164 gram.
Muminpappan, 120 mm hög, vikt 196 gram.
Muminpappan med lagningar.
Enligt tidningen Retros specialnummer om Tove Jansson tillverkades dessa muminfigurer under 1970-talet i mycket liten skala.
Under Tove Jansson-utställningen på Millesgården 2016/2017 ställdes motsvarande figurer ut. De figurerna tillhör huvudkontoret för Moomin characters i Helsingfors. Se sidan 99.