Henry B. Goodwin, två fotogravyrer ur boken Vårt vackra Stockholm signerad i negativet. Strömmen och Strandvägen 7.
19,5 x 16 cm and 22 x 16,5 cm.
Fotogravyrer ur Henry B. Goodwins bok "Vårt vackra Stockholm" utgiven 1920. Varje bild är "en från Goodwins omarbetade negativ framställd originalkopia i fotogravyr etsat och tryckt av Vecko-Journalens fotogravyranstalt Stockholm". Upplaga 200 ex. Utgiven av Bröderna Lagerström Boktryckare. Oramad.
Obetydligt slitage längs ytterkanterna.