Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter, blommor, insekter och fåglar. Höjd 14-23 cm.
Slitage, mistor, en vas med smärre kantlagning. Pip med lagning. Bränningssprickor.
En modern tekanna medföljes.