Väinö Hämäläinen

(Finland, 1876-1940)
Väinö Hämäläinen
(Finland, 1876-1940)

VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, akvarell, signerad Väinö Hämäläinen och daterad -07.

"Utsikt från Vuolenkoski över Konnevesi (Kymmene älv) Finland". 15 x 33 cm. Finländsk målare, tecknare och grafiker. Studerade vid Finska Konstföreningens Ritskola och Académie Colarossi i Paris. Mest känd som landskapsmålare, med motiv främst från från finska insjöar och Karelen. Målade också i nationalromantisk stil och skapade altartavlor till flera finska kyrkor. Under tidigt 1900-tal i Italien gjorde han ett 70-tal älskade grafiska blad. Representerad på Ateneum och andra stora finska museer.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
5 200
459
479
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
8
10 aug 2019 17:42
5 200 SEK
10 aug 2019 17:42
5 000 SEK
10 aug 2019 17:41
4 800 SEK
8
10 aug 2019 17:41
4 600 SEK
10 aug 2019 15:20
3 000 SEK
10 aug 2019 11:08
2 800 SEK
9 aug 2019 12:59
2 600 SEK
9 aug 2019 8:58
2 200 SEK
7 aug 2019 19:32
2 000 SEK
6 aug 2019 8:17
1 800 SEK
5 aug 2019 17:35
1 200 SEK
5 aug 2019 0:39
371 SEK
4 aug 2019 15:54
321 SEK