Hyllplan fanerade med teak. Gavlar av svartlackerad metall och mässingsdetaljer. Bredd ca 168, djup 32, höjd 190 ccm.
Smärre slitage och fanerbortfall, hyllplan ställvis med borrhål i sidorna. Översta hyllan och tre stag medföljer löst, ett metallstag saknas, (ingår ej i höjd).