Fanerad i mahogny. Peltaformat ben. Uppsats med två lådor och en vippbar spegel. En låda i sarge. Längd 88 cm. Djup 41 cm. Höjd 76 cm. (137 cm).
Åldersrelaterat slitage. Överdelen lutar bakåt. Nyckel saknas.