KAKFAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, modellnr 3511.

Närmast triangulär med förgylld kant och polykrom målad dekor av "Pulsatilla vulgaris" (backsippa). Diam 21, höjd 12 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris
6 000 SEK