Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor. Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Klinga och balja märkta "E SVALLING ESKILSTUNA". Total längd ca 104 cm.
Slitage.