BERTIL FRIDHAGEN, bokhyllor med skåp, ett par, "Variett", Bodafors, 1950/60-tal.
Ett par bokhyllor fanerade med teak. Flyttbara hyllplan och skåp med skjutdörrar. Stämplade Bodafors Design B. Fridhagen Made in Sweden 1959. Bredd 80, djup 41, höjd 162 cm.
Helhetsintrycket är mycket gott.