ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 30 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.
Handmålad dekor av blommor i blått.
12 kaffekoppar med fat 719
11 assietter 574 17 cm
Uppläggningsfat 1147 29,5 cm
Uppläggningsfat 666 31 cm
Uppläggningsfat 515 22,5 cm
Kaffekanna 518 23 cm
Sockerskål 691 11 cm
Gräddkanna 521 8 cm
Gott skick. En assiett samte en kopp med smärre nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer