ARTHUR HEICKELL, olja på duk, signerad "Jäljennös B. Lindholm, A. Heickell".
"Landskap från Baldernäs", 111 x 183 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smutsig.
Beställningsarbete till Adolf V. Streng år 1910.
Arthur Heickells stämningfsulla insjölandskap är en högklassig kopia av Berndt Lindholms original. Landskapet finns i Svenska Dalsland där Baldersnäs Herrgård idag fungerar som hotell. Lindholm målade flera versioner av samma motiv, och år 1910 blev professor Adolf Voldemar Streng från Räisälä i Finland betagen av landskapet och beställde den här kopian av den finska konstnären Arthur Heickell.