URNA omgjord till BORDSLAMPA, fajans. "Rörstrandia", Rörstrand, 1900-tal.
Efter en 1700-tals modell. Polykrom dekor med pousserande dekor av blommor. Signerad Rörstrand samt G.N (troligen målarsignatur. Höjd på urna 24 cm.
Slitage, ej testad. Borrad, krackelyr.