Målat hörnskåp med skuren dekor. En dörr med bakomliggande hylla. Insidan av dörren märkt "G. Hallencreutz 1928". Bredd 64, djup 47, höjd 88 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Lagningar. Skador, maskstunget.