STIG SJÖLUND, blandteknik, 1987, signerad.
Utan titel. 100 x 152 cm.
Mindre hål i duk, ytsmuts.
Stig Sjölund var med och grundade den så betydelsefulla Walldagruppen i början på 1980-talet ihop med Max Book och Eva Löfdahl.
Sjölund har varit verksam som konstnär sedan 1979. Han är representerad på Konstmuseer i och utanför Sverige, bland annat Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Kalmar konstmuseum.